Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego? Przegląd substancji HA w składach INCI

Kwas hialuronowy to naturalnie występująca substancja w ludzkim ciele. Jest powszechnie wykorzystywany w kosmetykach jako środek nawilżający. Ma zdolność do wiązania wody, co prowadzi do intensywnego nawilżenia skóry. Działa jak gąbka, przyciągając i zatrzymując wilgoć. Kosmetyki z kwasem hialuronowym sprawiają, że skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna i gładka. Zobacz jakie są rodzaje kwasu hialuronowego w kosmetykach!

Zastosowanie kwasu hialuronowego w branży zdrowia i urody

Kwas hialuronowy jest powszechnie stosowany w różnych produktach do pielęgnacji skóry, od kremów i serum po zaawansowane zabiegi medycyny estetycznej. Jego zdolności nawilżające i wypełniające sprawiają, że jest to popularny składnik w produktach przeciwzmarszczkowych oraz do pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej. Tak naprawdę kwas hialuronowy jest dobrze tolerowany przez każdy rodzaj cery, bo występuje również w skórze, stawach, oczach. Iniekcje z tej substancji wykonuje się na przykład w leczeniu objawów związanych z chorobami stawów, zwłaszcza w przypadku osteoartrozy. Kwas hialuronowy jest więc substancją biozgodną i bezpieczną do stosowania.

Różne rodzaje kwasu hialuronowego w kosmetykach

W składzie kosmetyków kwas hialuronowy może być przedstawiony pod różnymi postaciami, dlatego ważne jest zwracanie uwagi na nazwę w INCI, który identyfikuje konkretny składnik w produkcie. Jego działanie zależy od wielkości cząsteczki kwasu. Wyróżnić można kwas wielko-, średnio- i małocząsteczkowy.

Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy

Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy tworzy na powierzchni skóry wiążący wodę film. Ogranicza przeznaskórkowe odparowywanie wody i wypełnia zmarszczki mimiczne. Nie przenika jednak przez skórę. Do tej grupy zalicza się podstawowa forma kwasu hialuronowego stosowana w kosmetykach (skrót INCI Hyaluronic Acid  lub Sodium Hyaluronate).

Kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej

Ten rodzaj posiada mniejsze cząsteczki i również tworzy rodzaj okluzji. Dodatkowo najmniejsze cząsteczki kwasu HA korzystnie wpływają na odbudowę uszkodzonego naskórka. Działa więc regeneracyjnie. Skrót INCI to Hydrolyzed Sodium Hyaluronate lub Hydrolyzed Hyaluronic Acid.  

Inne rodzaje kwasu hialuronowego

Branża kosmetyków i dermokosmetyków rozwija się dynamicznie. Wciąż opracowywane są coraz doskonalsze rodzaje substancji nawilżających. Przykładem jest kwas hialuronowy o średniej masie cząsteczkowej. Zatrzymuje wilgoć na dłużej niż kwas hialuronowy o dużej masie. Skrót INCI: Sodium Hyaluronate Crosspolymer. Istnieje też kwas hialuronowy stabilizowany chemicznie, nazywany też kwasem superhialuronowym (skrót INCI: Sodium Acetylated Hyaluronate). Został zmodyfikowany chemicznie, aby zapewnić dłuższe działanie i większą stabilność w produkcie kosmetycznym.

Często w kremie czy serum łączy się różne cząsteczki substancji, aby działały synergicznie. Warto wiedzieć bowiem, że kwas hialuronowy małocząsteczkowy zastosowany samodzielnie może wyciągać wilgoć ze skóry. Dopiero po połączeniu go z kwasem wielkocząsteczkowym otrzymujemy mocno nawilżający produkt.

Total
0
Shares
Prev
Gotowanie i Przygotowanie Grzybów Leśnych: Poradnik Kulinarny

Gotowanie i Przygotowanie Grzybów Leśnych: Poradnik Kulinarny

Grzyby leśne są prawdziwym skarbem natury, który zachwyca swoim smakiem i

Next
Gdzie kupić lornetkę i inne zakupy: od włóczki po torebki i converse

Gdzie kupić lornetkę i inne zakupy: od włóczki po torebki i converse

W świecie pełnym różnorodności, każdy z nas ma swoje unikalne zainteresowania i

Inne, polecane artykuły w serwisie