Okolice Krakowa: Co zwiedzić i odkryć podczas wycieczki

Kraków to miasto o bogatej historii, pełne wyjątkowych zabytków, pięknych ulic i kwitnącej kultury. Jednak to, co sprawia, że warto tu spędzić trochę więcej czasu, to również fantastyczne atrakcje w okolicach miasta. Znajdziemy tu liczne miejsca, które zachwycają swoim urokiem i niezapomnianymi wrażeniami. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem przyrody, historii czy sztuki, okolice Krakowa mają coś dla każdego. Zapraszamy na odkrywczą podróż po tych malowniczych zakątkach!

W krainie soli – Kopalnia Soli Wieliczka

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie okolice krakowa co zwiedzić, z pewnością warto udać się do Kopalni Soli Wieliczka, która znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od stolicy Małopolski. To miejsce o niezwykłej atmosferze, którego korytarze i komory opowiadają różne historie. Co warto wiedzieć, Kopalnia Soli Wieliczka to jeden z najstarszych zakładów przemysłowych na świecie, której działalność sięga jeszcze IX wieku.

Na tropie archeologii – Skansen archeologiczny Krzemionki

Kolejne miejsce okolice Krakowa co zwiedzac to Skansen archeologiczny Krzemionki, który położony jest nieco dalej od Wieliczki, ale na pewno warto się tam wybrać. To zapierający dech w piersiach obiekt prezentujący życie dawnych społeczności, które osiedlały się na terenie Polski już kilka tysięcy lat temu, konkretnie na przełomie neolitu i epoki brązu. W skansenie można zobaczyć repliki domostw, które odbudowywano na podstawie badań archeologicznych. Krzemionki to świetna propozycja dla osób, które chciałyby udać się w okolice krakowa co zwiedzać w duchu historii.

Kościoły drewniane – Wyjątkowe dziedzictwo architektury

Wśród atrakcji, które okolice Krakowa oferują osobom poszukującym pięknych miejsc historycznych, warto wspomnieć o drewnianych kościołach, które są niezwykłymi perełkami architektury. Nieopodal Krakowa znajduje się ich aż kilka – między innymi kościół w Dębnie Podhalańskim czy w Świdnicy, które zaskakują swoim niezwykłym, drewnianym wyglądem.

W kraterze urokliwego wulkanu – Kamieniołom Liban

Idąc śladami mniej znanych, a zarazem fascynujących miejsc, warto zajrzeć do kamieniołomu Liban. To imponująca skala wyrobisko, która swego czasu była największym kamieniołomem wapienia w Polsce. Teren ten odwiedzają zagorzali eksploratorzy, ale także pasjonaci historii, albowiem w czasie II wojny światowej funkcjonował tam hitlerowski obóz pracy.

Na szlak kultury duchowej – Opactwo Benedyktynów w Tyncu

Okolice Karpacza co zwiedzić? Na pewno warto udać się do opactwa benedyktynów w Tyncu, które jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale również kulturalnym i naukowym ośrodkiem. Tutejszy kościół oraz zespół klasztorny zachwycają swoją wielowiekową historią i pięknem architektury. Posiadają również bogate zbory dzieł sztuki, które można zwiedzać podczas wycieczek.

Zbójeckie legendy – Skansen “Orawa w Zubrzycy Górnej”

Dla miłośników tradycji i legend zbójeckich, doskonałym miejscem do odwiedzenia będą okolice krakowa co zwiedzać, jak Skansen “Orawa w Zubrzycy Górnej”. To rekonstrukcja zbójeckiego szałasu z XIX wieku, w którym można poznać fascynujące historie o życiu orawskich zbójników. Skansen oferuje też możliwość poznania codziennej egzystencji dawnych mieszkańców tej części Polski.

Urok nieodkrytych zakątków – Dolina Będkowska

Dla spragnionych przygód związanych z nieodkrytą przyrodą, stanowisko na liście okolic krakowa co zwiedzić oraz okolic Karpacza co zwiedzić to Dolina Będkowska. To idylliczna kraina, której główną atrakcją są wapienne skały i jaskinie. Dolina Będkowska zachwyci swoimi ścieżkami, na których można oddać się rajdowi rowerowemu, wspinaczce czy spacerom – z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Zamek Królewski w Niepołomicach – Zanurz się w historii

Na koniec, zaproponuję jeszcze jeden ciekawy punkt na mapie okolic krakowa co zwiedzac – Zamek Królewski w Niepołomicach. To piękny renesansowy zamek z XVI wieku, który swego czasu pełnił rolę królewskiej rezydencji dla Kazimierza Wielkiego. Dziś zamek oferuje bogaty program zwiedzania, w którym można poznać historie z życia dawnych królów oraz podziwiać niezwykłe zbiory sztuki.

Przegląd atrakcji turystycznych w okolicach Krakowa i Karpacza

W artykule przedstawiono niezwykłe miejsca w okolicach Krakowa i Karpacza, które warto zwiedzić. Do wyjątkowych atrakcji w pobliżu Krakowa zaliczyć można Kopalnię Soli Wieliczka, Skansen archeologiczny Krzemionki oraz drewniane kościoły. Wśród innych ciekawostek warto odwiedzić kamieniołom Liban, Opactwo Benedyktynów w Tyncu oraz Skansen “Orawa w Zubrzycy Górnej”. Dla miłośników nieodkrytych zakątków i przyrody idealnym miejscem jest Dolina Będkowska. Natomiast, w okolicy Karpacza nie można pominąć wizyty w Zamku Królewskim w Niepołomicach – renesansowej rezydencji, będącej świadkiem historii królewskiej Polski.

Total
0
Shares
Prev
Portugalia i inne atrakcje świata: co warto zobaczyć na wakacjach?

Portugalia i inne atrakcje świata: co warto zobaczyć na wakacjach?

Wakacje to czas, który wielu z nas wyczekuje przez cały rok

Next
Co brać na biegunkę? Porady dotyczące diety i leczenia w przypadku problemów żołądkowych

Co brać na biegunkę? Porady dotyczące diety i leczenia w przypadku problemów żołądkowych

Biegunka to nieprzyjemny problem, który większość osób doświadcza w pewnym

Inne, polecane artykuły w serwisie